CHCETE ZHUBNOUT, UMĚT SE BRÁNIT, ZVÝŠIT SI FYZIČKU? OCHRÁNIT SVÉ BLÍZKÉ? ZÁROVEŇ SE ZAPOTIT A CÍTIT SE V KONDICI? PŘIJĎTE MEZI NÁS!

Vítejte na našem webu sebeobrany, HIKO-RYU Taijutsu a Kodachi! Jsme profesionálové ve svém oboru!

Cvičíme rodinný samurajský styl velmistra Koshiro Tanaky přímo pod jeho odborným dohledem a dohledem jeho přímých žáků z Japonska. Spolupracujeme úzce s ostatními pobočkami po celém světě, kterých je neoficiálně přibližně osm.  Od 1.9.2018 jsme se stali oficiálně 4 pobočkou ve světě, 2 v Evropě.  

Jedná se o komplexní bojové umění sestávající ze sebeobranných technik starého jutsu (hmaty,chvaty,údery,seky,kopy) a samurajských tradic. Kde je nedílnou součástí také práce s mečem zvaném Kodachi (krátký meč), Katanou (dlouhý meč), hůl Shishi-Bó, která je cca 1,5m dlouhá a japonským nožem Tantó s cca 18 cm čepelí. Celý systém lze rozdělit na dva hlavní směry - Taijutsu - sebeobrana (beze zbraně, s noži, s holí) a Kodachi (práce s mečem) - viz. videa ve videogalerii.

Jedná se ryze o samurajský sebeobranný styl svým vznikem sahající v Japonsku ke kořenům zakladatele Daito-ryu, velmistra Takedy. Jedním ze tří jeho žáků byl slavný Morihei Ueshiba (zakladatel Aikido), Ueshibův vnuk a Fujito Koga mistr, který je předchůdce Hiko-ryu Taijutsu. HIKO-ryu (v překladu "děti slunce") bylo založeno v roce 2007 v Japonsku, velmistrem (soushi) KOSHIRO TANAKA, který je dodnes uznávaným expertem na bojová umění po celém světě. Mistr Tanaka je v přímé linii žáků zakladatele Takedy a vymyslel zde více jak tisíc vlastních technik. Jedná se vyloženě o rodinný styl mistra Tanaky, jehož rodina byla jedna z nejbohatších a velmi uznávaných samurajských rodin. Tanaka sensei byl ustanoven velmistrem Kogou do pozice velmistra v tomto stylu a po smrti Kogy jej nahrazuje.

Tento styl je specifický tím, že mistr Tanaka do něj vložil své zkušenosti z války v Afghanistánu a z Iráku, kde bojoval téměř devět let. Mistr vyučoval speciální složky armády a policie po celém světě (jenotky Rangers, Grean baret, Swatt teamy, ochranku Dalajlamy, různé protiteroristické jednotky - Thajské a Vietnamské Policie, u nás v ČR policii a městskou policii, atd.). Tento styl obsahuje dokonale propracovaný systém sebeobrany beze zbraně (specifické kopy, údery, vyžaduje znalost zákl. anatomie, různá průpravná cvičení), připomínající vojenský dril, ale specializuje se na obranu a útoky s nožem zvaném Tantó 18 cm čepel a vlastní specifický systém sebeobrany s Kodachi - krátký obouruční meč, boj s katanou a různé kombinace obrany a útoku mezi těmito zbraněmi. Cvičení s meči je velice důležité pro lepší pochopení celého systému. V Hiko-ryu je striktně vyžadována ceremonie a tradice dle japonských zvyklostí. 

Nyní se mistr soustředí na výuku svých žáků zde v Evropě. Úzce spolupracujeme s pobočkou Hiko-ryu v maďarské Budapešti od června 2016, navštěvujeme se zhruba každé tři měsíce. Důležité je si navzájem pomáhat v našem společném rozvoji.  Se senseiem Tanakou jsme se poznali osobně v říjnu 2016, kdy se uspořádal v našem dojo v Praze první seminář Hiko-ryu. V únoru 2017 sensei Tanaka přijel za námi do ČR, kde nás 14 dní školil 3x denně. Po té jsme byli v říjnu 2017 týden v Budapešti, kde jsme prodělali opět školení pod senseiem Tanakou. Další návštěva byla v květnu 2018 opět na 14 dní i se třemi žáky mistra Tanaky z Japonska (všichni 5-7.dan Hiko-ryu). 

V březnu 2019 jsme v pěti členech byli na 14 denní výcvikové stáži v Japonsku, u velmistra Tanaky a jeho žáky. Zde jsme úspěšně završili zkoušky na černé pásy: Rubínek Filip 3. dan, Kružík Aleš 1. dan, Kolář Martin 1. dan, Komanová Hana 1.dan a Lanč Marek 3. kyu. Byl nám také stanoven dohled jeho dvěma japonskými žáky (5 a 7. dan), kteří mají za úkol dohlížet nad naším správným vývojem!

Se senseiem Tanakou se vídáme zhruba 2x ročně po dobu 14 dnů. Ve dnech 19-29.5.2022 sensei Tanaka navštívil pobočku v Maďarsku a od 29.5.-4.6.2022 byl opět v Česku. Marek Lanč zde získal 1. dan - černý pás.

NÁBOR NOVÝCH ČLENŮ PROBÍHÁ PO CELÝ ROK!!! HIKO-RYU TAIJUTSU A KODACHI JE STUDIUM NA CELÝ ŽIVOT!

 

U nás se málo mluví, hodně cvičí! Jedině praxí získáte automatické reakce. 

Vhodné pro ženy, muže, kteří se nechtějí stát obětí trestného činu. Nezáleží zde na věku, výšce, nebo váze. Věnujeme se každému individuálně.

Více informací naleznete v jednotlivých sekcí viz výše.

 motto: "Není důležité být lepší, než někdo jiný, ale být lepší, než včera!"